Lima - Wybrzeże Południowe - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Peru.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Lima, Peru

Na wakacje: Lima, Peru


Przewodnik turystyczny: Peru > Wybrzeże Południowe > Okolice Limy > Lima
Zdjęcia Peru
Siedmio-milionowa stolica Peru położona jest w środkowej części wybrzeża, na przeciwko niewielkiej wysepki Isla San Lorenzo. Miasto powstało jeszcze w okresie prekolumbijskim, jednak wówczas nie odgrywało znaczącej roli pozostając w cieniu ówczesnej stolicy – Cuzco. Po zakończeniu kolonizacji przez Hiszpanów Lima stała się głównym miastem Wice-królestwa Peru. Wówczas nastąpił gwałtowny rozwój oraz rozbudowa miasta. Wieki XVIII i XIX nie były łaskawe dla miasta – olbrzymi pożar, stagnacja gospodarcza, utrata monopolu na handel zamorski to tylko niektóre bolączki z jakimi zmagała się Lima. Dopiero początek XX wieku przyniósł falę rozbudowy i unowocześniania miasta. Obecnie peruwiańska stolica stanowi finansowe, technologiczne i kulturalne centrum kraju, jest także chętnie odwiedzana przez turystów.

Klimat i pogoda w Peru

pogoda: Lima

17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:9%
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:166° 6 km/h
 • Wycieczki: Lima, Peru


 • Przewodnik turystyczny: Peru > Wybrzeże Południowe > Okolice Limy > Lima
 • Geografia i przyroda


 • Lima położona jest pośrodku wybrzeża, nad Oceanem Spokojnym. Charakteryzuje się ona specyficznym mikroklimatem – przez większą część roku jest zamglona, jedynie w miesiącach letnich można odnaleźć tu słońce.
 • Historia


 • Lima została ona założona przez konkwistadora Francisco Pizarra w 1535 roku. Stała się ona stolicą Nowego Świata, straciwszy tytuł na rzecz Bogoty i Buenos Aires. W 1821 roku Peru uzyskało niepodległość, a pierwszym prezydentem kraju został Simon Bolivar. W połowie XIX wieku miasto stopniowo zaczęło się rozwijać, powstała tu pierwsza na kontynencie linia kolejowa. Z początkiem XX wieku zaczęła się masowa migracja ludzi z gór do stolicy, przez co do dziś trwa intensywny rozwój przemysłowy miasta. Niestety spowodowało to również coraz bardziej pogłębiające się podziały społeczne – na klasę średnią, mieszkającą w mieście i biednych, mieszkających w rozrastających się slumsach.
 • Atrakcje


  • Plaza Mayor – niedawno odnowiony główny plac miasta, z XVII-wieczną fontanną i katedrą wzniesioną na zlecenie Francisco Pizarra, w której konkwistador został również pochowany. Całe historyczne centrum Limy zostało wpisane na Listę UNESCO.
  • Pałac Prezydencki – choć sam budynek pochodzi z XIX wieku, to miejsce to jest ważne ze względu na historię – to tutaj mieściła się siedziba Pizarra, w której w 1541 roku został zamordowany.
  • Klasztor św. Franciszka – perła architektury kolonialnej z zachwycającym wnętrzem, XVII-wieczną biblioteką i obrazami z pracowni Rubensa i Zurbarana.
 • W okolicy


  • Pucusana – nadmorski ośrodek wypoczynkowy, z pięknymi plażami i klifami, oraz wieloma knajpkami oferującymi wyśmienite dania z owoców morza.
  • Pachacamac – znajdują się tu ruiny dawnej osady prainkaskiej, gdzie można oglądać wyroby ceramiczne i tkackie kultur zamieszkujących tu przed Inkami.
 • Sport i rekreacja


  • Położenie nad Oceanem Spokojnym sprawiają dogodne możliwości uprawiania windsurfingu, nart wodnych, a także zwykłego plażowania.
  • Niedaleko Limy znajduje się klub El Pueblo Inn, w którym można pograć w golfa, tenisa, a także jeździć konno.
 • Gastronomia


 • W Limie jest wiele restauracji i knajpek, zarówno międzynarodowych jak i lokalnych, oferujących tradycyjne przysmaki. Jada się tu przede wszystkim dania z ryb i owoców morza. Warto spróbować ceviche – dania z surowych ryb lub marynowanych krewetek, podawanych zazwyczaj z kukurydzą i słodkimi ziemniakami.
 • Zakupy


 • Zakupy najlepiej robić na regionalnych targowiskach. W Limie warto odwiedzić Mercado Indio przy drodze na lotnisko, oraz targ artystyczny. Można tu zaopatrzyć się we wszystkie tradycyjne pamiątki, zrobione ręcznie, jak ubrania i tkaniny z alpaki, wyroby ceramiczne i ze złota, malowane tykwy.
 • Życie nocne


 • Stolica Peru oferuje bogate życie nocne. Odbywa się też wiele koncertów na żywo z muzyką peruwiańską, oraz pokazów salsy i cumbia. Jest też wiele klubów nocnych i dyskotek, barów i pubów. Do najsłynniejszych dyskotek należą Discotec Gothica, uważana za najlepszy klub w mieście, oraz Teatrix z różnorodną muzyką taneczną.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – sol peruwiański.
  • Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy jeśli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
  • Czas – GMT minus 5 godzin.
  • Język urzędowy – hiszpański.
  • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220/240 V.
  • Na północy kraju w Loreto, Ucayali i Amazonas istnieje ryzyko zarażenia malaria i dengą.
  • Planując wyprawę w wyższe partie gór należy pamiętać, że istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
  • Tereny przy granicy z Ekwadorem i Kolumbią mogą być zamykane. Istnieje tam zagrożenie życia z powodu handlu narkotykami i obecności mafii i karteli.

Lima - prognoza pogody, Peru

-18000000
Aktualne warunki

Piątek
30 lipca
Częściowe zachmurzenie
17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:9%
wilgotność:82%
widoczność:10 km
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:166° 6 km/h
Piątek
30 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 17°C    max: 19°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:184°  17 km/h
wsch. słońca:06:27
zach. słońca:18:01
Sobota
31 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 15°C    max: 21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:189°  16 km/h
wsch. słońca:06:27
zach. słońca:18:02
Niedziela
1 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 17°C    max: 21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:203°  13 km/h
wsch. słońca:06:26
zach. słońca:18:02
Poniedziałek
2 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 13°C    max: 20°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:187°  16 km/h
wsch. słońca:06:26
zach. słońca:18:02
Wtorek
3 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 12°C    max: 21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:201°  12 km/h
wsch. słońca:06:26
zach. słońca:18:02

Lima - klimat w Peru

Peru - kiedy na wakacje?
 • Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
 • Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
 • Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
 • Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
 • Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
20,20,20,18,17,16,15,15,15,16,17,18,26,26,26,24,22,20,19,18,19,20,22,24,23.0,23.0,23.0,21.0,19.5,18.0,17.0,16.5,17.0,18.0,19.5,21.0
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
19,19,25,20,22,18,18,18,17,17,17,18
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,0,0,0,2,5,2,2,2,0,1,81,80,81,83,83,82,82,82,84,83,82,83
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131135889432

Peru wycieczki: oferty wczasów Okolice Limy

Zdjęcia - Peru

Peru zdjęcie 1Peru zdjęcie 2Peru zdjęcie 3
Peru zdjęcie 4Peru zdjęcie 5Peru zdjęcie 6
Peru zdjęcie 7Peru zdjęcie 8Peru zdjęcie 9
Peru zdjęcie 10
Peru - więcej zdjęć

Hotele Lima

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Miłośnicy sportów zimowych chętnie korzystają z oferty Free Ski, dzięki której do wykupionej wycieczki, dołączony mamy darmowy karnet na zjazdy. Najbardziej popularnymi, pod tym względem krajami są Austria, Włochy czy Francja, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na doskonale wyposażone ośrodki narciarskie. Równie atrakcyjna jest Szwajcaria, posiadająca świetnie rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Planując wyjazd na narty, warto dokonać rezerwacji dużo wcześniej, ponieważ otrzymamy wtedy skipass w cenie.
 
Egzotyczne plaże w cenach Last Minute - wakacje w Tajlandii >>
Luksusowy urlop w Emiratach Arabskich - zobacz hotele z All Inclusive >>
Morze Cudów i Cuda Nad Rzeka - wycieczki objazdowe do Izraela >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne