Cuzco - Wybrzeże Południowe - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Peru.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Cuzco, Peru

Na wakacje: Cuzco, Peru


Przewodnik turystyczny: Peru > Wybrzeże Południowe > Okolice Cuzco > Cuzco
Zdjęcia Peru
Starożytna stolica imperium Inków, nazwana przez miejscowych „pępkiem świata”, położona jest na wysokości ponad 3300 m n.p.m. Do najwspanialszych zabytków miasta należy położona przy Plaza de Armas słynna katedra czy miejsce religijnego kultu Inków - Świątyni Słońca - Coricancha. Warto odwiedzić typowo latynoamerykański kościół San Blas z pięknie rzeźbioną amboną a także kilka innych pałaców i świątyń. W Cuzco odbywa się kilka barwnych świąt, w tym najbardziej znany Festiwal Słońca - Inti Rayami, fetowany 24 czerwca. W okolicach Cuzco warto zobaczyć ruiny fortecy Sacsayhuaman z Tronem Inków, Qenko – sanktuarium Matki Ziemi, czerwoną twierdzę Puca Pucara, dawne inkaskie łaźnie Tambo Machay oraz wielką fortecę Ollantaytambo.

Klimat i pogoda w Peru

pogoda: Cuzco

11°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:8%
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:330° 9 km/h
 • Wycieczki: Cuzco, Peru


 • Przewodnik turystyczny: Peru > Wybrzeże Południowe > Okolice Cuzco > Cuzco
 • Geografia i przyroda


 • Cuzco położone jest na wysokości 3326 m.n.p.m pośród szczytów Andów Peruwiańskich. To największe miasto znajdujące się w Świętej Dolinie Inków, która zachwyca uprawnymi tarasami i polami kukurydzy, oraz malowniczymi szczytami, dominującymi nad okolicą.
 • Historia


 • O randze Cuzco, świadczy jego nazwa, która w języku keczua oznacza „pępek świata”. Wg legendy pierwszy inka, Manco Inca, zakładając miasto, wbił swoją laskę w świętą skałę pod miastem, ogłaszając, że stanie się najbardziej znaczącym centrum w regionie. Największy rozkwit miasta przypada na wiek XV, kiedy to inkaska cywilizacja stała się prawdziwym imperium. Miasto miało nie tylko piękną, pełną przepychu architekturę godną pępka świata, ale również doskonale rozwiniętą sieć kanalizacyjną, świadczącą o wysokiej jakości życia mieszkańców. Niestety, konkwistadorzy, podbiwszy Nowy Świat, splądrowali bogate świątynie, a złote i srebrne dzieła sztuki przetopili. Gdy nie było już nic do kradzieży, Hiszpanie podążyli w kierunku Boliwii, a rozgrabione miasto zostało zapomniane na kilka wieków. Dopiero odkrycie Machu Picchu w 1911 roku na nowo przywróciło świetność Cuzco, które jest doskonałą bazą wypadową do słynnego inkaskiego miasta.
 • Atrakcje


  • Plaza de Armas – centralny plac miasta, będacy jednym z piekniejszych w całej Ameryce Łacińskiej, z wspaniałą katedrą będącą mieszaniną stylu hiszpańskiego i lokalnego. W jej wnętrzu znajduje się srebrny ołtarz i XVII-wieczne obrazy.
  • El Triunfo – pierwszy kościół chrześcijański w Cuzco.
  • Świątynia Słońca –dawny inkaski kompleks architektoniczny, pełen złotych tafli wysadzanych szlachetnymi kamieniami. Niestety wspaniały wygląd znany jest tylko z kronik Hiszpanów, zdumionych bogactwem świątyni. Obecnie można podziwiać jedynie ruiny tego najważniejszego miejsca kultu Inków.
 • W okolicy


  • Machu Picchu – większość turystów, wybierających się do Machu Picchu, przybywa właśnie do Cuzco, które jest najlepszą baza wypadową do zwiedzania inkaskich miast.
  • Sacsayhuaman – gigantyczny kompleks kamiennych murów, położony na wysokości 3600 m.n.p.m. w pobliżu miasta Cuzco. Zbudowany jest on z głazów, których waga osiąga nawet do 17 ton. Prawdopodobnie była to twierdza lub miejsce kultu – odkryto tu świątynię z czasów preinkaskich.
  • Quenco – inkaskie sanktuarium wykute w skale, poświęcone Matce Ziemi.
 • Sport i rekreacja


  • Okolica świetnie nadaje się do pieszych wycieczek, trekkingu i nordic walking.
  • Pobliskie Andy Peruwiańskie to również raj dla miłośników wspinaczki skalnej i wysokogórskiej.
 • Gastronomia


 • Najsłynniejszym peruwiańskim daniem jest pstrąg tęczowy, którego można również skosztować w restauracjach w Cuzco. Warto również spróbować czekoladowego ciasta, mate de coca, oraz gorącego mleka z rumem, serwowanych w kafejkach wokół głównego placu miasta, Plaza de Armas.
 • Zakupy


 • Zakupy najlepiej robić na regionalnych targowiskach, na których można zaopatrzyć się w tradycyjne wyroby rękodzieła, ubrania z alpaki i wełniane tkaniny. Do najpopularniejszych pamiątek zaliczane są malowane tykwy, liczne ozdoby stosowane podczas rytualnych tańców, czy wyroby ceramiczne. Nie należy również kupować żywych zwierząt ani skór – najczęściej okazuje się to być nielegalne.
 • Życie nocne


 • Wokół głównego placu i w centrum miasta znajduje się wiele lokali z muzyką andyjską, barów i nocnych klubów. Cuzco słynie również z barów wideo, które oferują możliwość oglądania filmów (angielskich z napisami hiszpańskimi), jednocześnie serwując turystom kanapki i przekąski.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – sol peruwiański.
  • Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy jeśli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
  • Czas – GMT minus 5 godzin.
  • Język urzędowy – hiszpański.
  • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220/240 V.
  • Na północy kraju w Loreto, Ucayali i Amazonas istnieje ryzyko zarażenia malaria i dengą.
  • Planując wyprawę w wyższe partie gór należy pamiętać, że istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
  • Tereny przy granicy z Ekwadorem i Kolumbią mogą być zamykane. Istnieje tam zagrożenie życia z powodu handlu narkotykami i obecności mafii i karteli.


Cuzco - prognoza pogody, Peru

-18000000
Aktualne warunki

Piątek
30 lipca
Częściowe zachmurzenie
11°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:8%
wilgotność:67%
widoczność:10 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:330° 9 km/h
Piątek
30 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 4°C    max: 15°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:311°  17 km/h
wsch. słońca:06:09
zach. słońca:17:40
Sobota
31 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 4°C    max: 14°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:303°  19 km/h
wsch. słońca:06:09
zach. słońca:17:40
Niedziela
1 sierpnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 3°C    max: 13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.2 mm
wiatr:320°  11 km/h
wsch. słońca:06:09
zach. słońca:17:40
Poniedziałek
2 sierpnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 3°C    max: 15°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.2 mm
wiatr:86°  17 km/h
wsch. słońca:06:08
zach. słońca:17:40
Wtorek
3 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 5°C    max: 14°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:180°  15 km/h
wsch. słońca:06:08
zach. słońca:17:40

Cuzco - klimat w Peru

Peru - kiedy na wakacje?
 • Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
 • Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
 • Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
 • Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
 • Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,3,3,2,0,-2,-2,-1,0,2,3,3,12,13,13,13,13,12,12,13,13,14,15,14,7.5,8.0,8.0,7.5,6.5,5.0,5.0,6.0,6.5,8.0,9.0,8.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555799998886
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
130,103,72,35,13,5,7,15,30,41,50,94,79,79,77,69,54,48,50,57,57,63,58,70
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
18151510422488816

Peru wycieczki: oferty wczasów Okolice Cuzco

Zdjęcia - Peru

Peru zdjęcie 1Peru zdjęcie 2Peru zdjęcie 3
Peru zdjęcie 4Peru zdjęcie 5Peru zdjęcie 6
Peru zdjęcie 7Peru zdjęcie 8Peru zdjęcie 9
Peru zdjęcie 10
Peru - więcej zdjęć

Hotele Cuzco

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Miłośnicy sportów zimowych chętnie korzystają z oferty Free Ski, dzięki której do wykupionej wycieczki, dołączony mamy darmowy karnet na zjazdy. Najbardziej popularnymi, pod tym względem krajami są Austria, Włochy czy Francja, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na doskonale wyposażone ośrodki narciarskie. Równie atrakcyjna jest Szwajcaria, posiadająca świetnie rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Planując wyjazd na narty, warto dokonać rezerwacji dużo wcześniej, ponieważ otrzymamy wtedy skipass w cenie.
 
Egzotyczne plaże w cenach Last Minute - wakacje w Tajlandii >>
Luksusowy urlop w Emiratach Arabskich - zobacz hotele z All Inclusive >>
Morze Cudów i Cuda Nad Rzeka - wycieczki objazdowe do Izraela >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne