Okolice Jeziora Titicaca - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Peru.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Okolice Jeziora Titicaca, Peru

Na wakacje: Okolice Jeziora Titicaca, Peru


Zdjęcia Peru
Region ten obejmuje najdalej na południe wysuniętą część Peru. Główną atrakcją jest niewątpliwie Jezioro Titicaca położone na granicy z Boliwią. Oprócz rejsów po jego lustrze, dużym powodzeniem cieszą się także wycieczki na wyspy Uros oraz Taquile. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się największe miasto w okolicy – Puno. Nieco bliżej wybrzeża Pacyfiku znajduje się drugie co do wielkości miasto kraju – Arequipa, którego najstarsza część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klimat i pogoda w Peru

pogoda: Cuzco

13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.5 mm
zachmurzenie:72%
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:241° 2 km/h
 • Wycieczki: Okolice Jeziora Titicaca, Peru


 • Atrakcje


  • Jezioro Titicaca – położone na granicy z Boliwią jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych miejsc w Peru. Titicaca to najwyżej położone jezioro żaglowe na świecie i drugie, pod względem wielkości w Ameryce Południowej.
  • Wyspa Uros – na Jeziorze Titicaca jest pływającą osadą, to kilka pływających wysp zamieszkałych przez lud etniczny Uros. Ludzie żyją tu z polowań, rybołówstwa, a mieszkają w domach wykonanych z totora – rodzaj trzciny Wyspy, na których żyją urus także są z niej zrobione.
  • Wyspa Taquile – wyspa była zamieszkała od czasów kultury Tihuanaco, dziś mieszka tu ponad 2 tys. osób. Mieszkańcy wciąż żyją według inkaskiej kultury, postępują zgodnie z zasadami kolektywizmu społecznego – nie kradnij, nie kłam, nie bądź leniwy. Mieszkańcy wyspy utrzymują się z rolnictwa, ogrodnictwa, rybołówstwa i oczywiście turystyki.
  • Kanion Colca – kanion rzeki o tej samej nazwie, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Peru. Ściany kanionu wznoszą się na ponad 3-4 tys. m n.p.m. – uważany jest za najgłębszy na świecie.
  • Tumbas de Colo-Colo – stanowisko archeologiczne, dawne groby preinkaskie. Według uczonych zostały wzniesione ok. 1300 r. n.e.
  • Fortaleza de Trinchera – preinkaski zespół ok.500 budowli. Według naukowców powstał ok. 1300 r. n.e.
 • Ośrodki


  • Puno – XVII-wieczne miasto położone nad Jeziorem Titicaca, które do dziś żyje z rybołówstwa. Zachowało się w nim kilka kolonialnych zabytków: kościoły, domy, budynki administracji. W miasteczku każdy turysta może poznać bogatą tradycję i kulturę mieszkańców.
  • Arequipa – drugie, co do wielkości miasto w Peru. Oddalone jest od Jeziora Titicaca o 200 km na zachód. Zobaczyć tu można wspaniałą kolonialna architekturę, poznać miejscową kulturę i wybrać się na szczyt Pichi Pichi.
 • Geografia i przyroda


 • Region ten rozciąga się powyżej 3000 m n.p.m., na południu Peru i graniczy z Boliwią. 70% tej części kraju pokrywa płaskowyż – altiplano, a pozostałą część – dżungla Amazońska. Znajduje się tu słynne, najwyżej położone jezioro żaglowe – Lago Titicaca. Wody jeziora są zimne – 10 -14˚C. Klimat jest zimny i suchy, występuje tu też czteromiesięczna pora deszczowa. Na terenach lasów równikowych klimat jest ciepły i wilgotny. Rozciągają się tu dwa masywy wulkaniczne – Chachani i El Misti.
 • Historia


 • Liczne petroglify w górach świadczą o tym, że ludy amazońskie przeniosły się na wyższe tereny. W kolejnych wiekach rozwijają się kultury andyjskie m.in. Pucará, która poprzedziła swą obecnością kulturę Tihuanaco. Ludy Tihuanaco zamieszkiwały brzegi jeziora Titicaca w latach 300-1000 n.e. Potrafiły wznieść wielkie, monumentalne, kamienne budowle, jak boliwijska Puerta del Sol. Przez kolejne setki lat brzegi Titicaca zamieszkiwały różne kultury. Uważa się, że Viracocha wprowadził tu język quechua, a Pachacutec podbił te ziemie po długim oporze. Za czasów wicekrólestwa region Jeziora Titicaca odegrał ważną rolę ze względu na swe bogactwa mineralne. W 1870 r. wybudowano tory, by połączyć Puno i Arequipę. Także wtedy rozwinął się transport i żegluga po jeziorze.
 • Sport i rekreacja


  • Lago Titicaca to idealne miejsce dla miłośników żeglarstwa.
  • Region wraz ze swymi wodami jest wspaniałym miejscem dla wędkarzy.
  • Dzikie lasy umożliwiają obserwację tropikalnej przyrody.
  • Świetnym pomysłem na spędzenie czasu będą konne wycieczki. Kraj słynie z rasy paso peruano.
  • Góry i kanion Colca przyciągną amatorów wszelakich wypraw.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – sol peruwiański.
  • Wizy –. Obywatele krajów europejskich nie potrzebują wizy jeśli pobyt turystyczny nie przekracza 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty powrotu.
  • Czas – GMT minus 5 godzin.
  • Język urzędowy – hiszpański.
  • Ubiór - niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Elektryczność – 220/240 V.
  • Na północy kraju w Loreto, Ucayali i Amazonas istnieje ryzyko zarażenia malaria i dengą.
  • Planując wyprawę w wyższe partie gór należy pamiętać, że istnieje ryzyko choroby wysokościowej.
  • Tereny przy granicy z Ekwadorem i Kolumbią mogą być zamykane. Istnieje tam zagrożenie życia z powodu handlu narkotykami i obecności mafii i karteli.

Cuzco - prognoza pogody, Peru

-18000000
Aktualne warunki

Wtorek
1 grudnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.5 mm
zachmurzenie:72%
wilgotność:60%
widoczność:9 km
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:241° 2 km/h
wsch. słońca:05:11
zach. słońca:18:03
Środa
2 grudnia
Intensywne opady deszczu
min: 7°C    max: 16°C
Intensywne opady deszczu
opady:29.6 mm
wiatr:121°  6 km/h
wsch. słońca:05:12
zach. słońca:18:04
Czwartek
3 grudnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 8°C    max: 17°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:12.0 mm
wiatr:172°  5 km/h
wsch. słońca:05:12
zach. słońca:18:05
Piątek
4 grudnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 8°C    max: 13°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:6.4 mm
wiatr:251°  7 km/h
wsch. słońca:05:12
zach. słońca:18:05
Sobota
5 grudnia
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 8°C    max: 15°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:4.3 mm
wiatr:110°  7 km/h
wsch. słońca:05:12
zach. słońca:18:06

Cuzco - klimat w Peru

Peru - kiedy na wakacje?
 • Wycieczki do Peru planować można w różnych okresach, w zależności od interesującego nas regionu.
 • Altiplano – wyżynę położoną na południu kraju – najlepiej odwiedzić zimą (maj - połowa września). Przez cały rok, rankami oraz popołudniami, notuje się tam przyjemne temperatury. Ciepłe ubrania przydadzą się jednak z powodu wiatru. Opady śniegu bądź deszczu w zimie są rzadkością. Od października do marca występuje bardzo zimna mżawka. W okolicach Machu Picchu jest znacznie cieplej niż w Cuzco. W tym rejonie, jak i na całym wschodnim stoku Andów, opady są spore.
 • Plażowanie nad Pacyfikiem urządzać można przez cały rok, jednak między lipcem a wrześniem temperatury powietrza i wody są niższe (18-19 ºC).
 • Wybrzeże środkowe i południowe jest praktycznie bezdeszczowe, jednak od końca maja do początku października na wysokości do 800 m. n.p.m. i na andyjskich stokach występuje zjawisko garua – wilgotnej mżawki i mgły. Powyżej tej granicy słońca jest znacznie więcej. W górskiej Arequipie powietrze jest suche, a temperatury przyjemne (22-23 ºC).
 • Puszcza amazońska to region burzowy. Najlepszy okres na podróż to lipiec i sierpień, kiedy temperatury są niższe i pada mniej.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,3,3,2,0,-2,-2,-1,0,2,3,3,12,13,13,13,13,12,12,13,13,14,15,14,7.5,8.0,8.0,7.5,6.5,5.0,5.0,6.0,6.5,8.0,9.0,8.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
555799998886
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
130,103,72,35,13,5,7,15,30,41,50,94,79,79,77,69,54,48,50,57,57,63,58,70
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
18151510422488816

Peru wycieczki: oferty wczasów Wybrzeże Południowe

Zdjęcia - Peru

Peru zdjęcie 1Peru zdjęcie 2Peru zdjęcie 3
Peru zdjęcie 4Peru zdjęcie 5Peru zdjęcie 6
Peru zdjęcie 7Peru zdjęcie 8Peru zdjęcie 9
Peru zdjęcie 10
Peru - więcej zdjęć

Hotele Okolice Jeziora Titicaca

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Miłośnicy sportów zimowych chętnie korzystają z oferty Free Ski, dzięki której do wykupionej wycieczki, dołączony mamy darmowy karnet na zjazdy. Najbardziej popularnymi, pod tym względem krajami są Austria, Włochy czy Francja, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na doskonale wyposażone ośrodki narciarskie. Równie atrakcyjna jest Szwajcaria, posiadająca świetnie rozbudowaną infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych. Planując wyjazd na narty, warto dokonać rezerwacji dużo wcześniej, ponieważ otrzymamy wtedy skipass w cenie.
 
Egzotyczne plaże w cenach Last Minute - wakacje w Tajlandii >>
Luksusowy urlop w Emiratach Arabskich - zobacz hotele z All Inclusive >>
Morze Cudów i Cuda Nad Rzeka - wycieczki objazdowe do Izraela >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne